dezv

prefect

Cultura si Culte

Proiecte de dezvoltare locala

În domeniul edilitar - gospodăresc administraţia locală face eforturi pentru modernizarea infrastructurii, pentru realizarea dotărilor şi serviciilor publice necesare care să asigure creşterea calităţii vieţii cetăţenilor şi stimularea dezvoltării economice şi sociale a localităţii pe măsura resurselor materiale şi umane pe care la are. Sunt asfaltati 12 km de drumuri judetene, 8 km drumuri comunale,  sunt pietruite toate celelalte drumuri comunale si satesti in lungime de 80 km.
      S-a imbunatatit sistemul de iluminat public cu 1200 corpuri de iluminat eficiente in satele comunei.
      Este contractat serviciul de salubrizare in toata comuna.
      Sunt in curs de realizare sistemul de alimentare cu apa, de canalizare si o statie de epurare.
Având în vedere experienţa şi potenţialul în creştere al investitorilor, existenţa unei forţe de muncă tânără şi cu o bună pregătire asigurată în Grupul Şcolar Vorona, sprijinul şi facilităţile oferite de administraţia locală, interesul pentru proiectele cu finanţare europeană, Vorona poate să devină într-un timp relativ scurt un veritabil centru agro-turistic cu perspective europene.

Proiecte realizate si in curs de realizare

Vorona - Tradiții și obiceiuri de iarnă (decembrie 2014)

Ziua Școlii - Grupul Școlar "Ștefan Cel Mare și Sfânt" - 2 iulie 2014

Deschiderea Centrului de zi pentru copii "Speranta" - mai 2014